Арменският научно-изследователски институт за експлоатация на атомни електроцентрали (CJSC NII „ARMATOM“ – бивш клон на VNIIAES) е основан през 1973 г. Институтът се занимава с широк кръг въпроси, свързани с експлоатацията на атомни електроцентрали.

Института „АРМАТОМ“ има лицензи от Държавния комитет на Република Армения за регулиране на ядрената безопасност за проектиране и производство на критични инструменти, устройства и системи за ядрени съоръжения.

Изследователската работа в института се извършва в следните основни направления:

  1. Разработки, свързани с обосновка на безопасността на атомните електроцентрали;
  2. Внедряване на диагностични, информационни и други системи за безопасност на атомни електроцентрали;
  3. Разработване, създаване и внедряване на системи за обучение и преквалификация на експлоатационен и поддържащ персонал на АЕЦ;
  4. Разработване на нормативно-техническа и технологична документация за експлоатация и ремонт на системи и оборудване на АЕЦ;
  5. Осигуряване на безопасна експлоатация на атомни електроцентрали в сеизмични условия;
  6. Изследване и контрол на металите на оборудването на АЕЦ.

Институт „АРМАТОМ“ може да изпълнява и следните дейности по научно-техническо осигуряване:

  • Осигуряване на безопасна експлоатация на атомни електроцентрали в сеизмични условия (производство и доставка на система за противосеизмична защита СИАЗ);
  • Разработване на мултимедийна програма за обучение „Ремонтен симулатор” за оборудване на АЕЦ;
  • Разработване на система за търсене на информационна цветна графична база данни (SIGBD) на оборудването на АЕЦ (както под формата на 3D модели, така и диаграми, чертежи);
  • Разработване на експлоатационна документация за енергоблоковите системи на АЕЦ;
  • Графично представяне на схеми и чертежи на енергоблокови системи на АЕЦ;
  • Разработване и производство на сгъваеми и сглобяеми учебни модели на оборудване за ядрени блокове и други енергийни съоръжения;
  • Разработване на автоматизиран комплекс за измерване и управление на движенията на елементи на циркулационния тръбопровод (RCP) и други видове тръбопроводи на енергоблокове на АЕЦ, включително производство и доставка на преобразуватели на линейно изместване за работа в тежки условия на херметични помещения на МКП и др.

Някои разработки на института за възможно сътрудничество:

  1. Разработване на информационно-графична база данни за оборудване на АЕЦ и издаване на цветни графични албуми. Базата данни е предназначена да се използва като работен информационен материал, за осигуряване на поддръжка и ремонт на системи и оборудване на АЕЦ, както и за обучение и преквалификация на персонала на АЕЦ. Информационната и графична база данни за оборудването на АЕЦ осигурява търсене, преглед и отпечатване на отделни чертежи и диаграми. Издават се тематични албуми за оборудването на дистрибуторски центрове, търговски центрове и електронни центрове. Институт АРМАТОМ разработи базата и албумите за АЕЦ „Кола“, както и за Арменската АЕЦ.
  2. Разработване на база за електронни схеми на технологичните системи на АЕЦ и издаване на албуми. Базата данни с електронни схеми на технологични системи на АЕЦ включва около 2000 електронни изображения на технологични схеми, направени на базата на векторна графика. Базата ви позволява да търсите, преглеждате, редактирате, създавате отделни албуми от избрани схеми и отпечатвате.
  3. Разработване на база от комплекти технологични документи за ремонт на оборудването: измервателни карти (CI), скицни карти (CE) и др. Базата е предназначена за технологично осигуряване на поддръжка и ремонт на системи и оборудване на АЕЦ. Базата данни осигурява търсене, преглед и редактиране на CI и CE на оборудване, издаване на комплекти документи за определени видове оборудване (помпи, фитинги и др.) и формиране на албуми от избрани документи.
  4. Разработване на комплект технологични документи (КТД) за контрол на технологичните характеристики на оборудването на АЕЦ преди и след ремонта. Целта на работата е да се създаде комплект от технологични документи за предремонтен и следремонтен контрол на технологичните характеристики на оборудването на АЕЦ. КТД е ​​важен елемент от системата за качество, който повишава ефективността на ремонтните дейности.
  5. Разработване на комплект технологични документи за демонтаж и монтаж на оборудване на АЕЦ (технологична информационна карта, карта на технологичния процес, списък на оборудването, списък на материалите, маршрутна карта и др.). Целта на тази разработка е да се повиши нивото на поддръжка и ремонт на оборудването и системите на АЕЦ, нивото на готовност на поддържащия и техническия персонал на АЕЦ.
  6. Разработване на ремонтен симулатор и обучителни сесии. Ремонтният симулатор осигурява формирането на професионални знания, умения и способности на ремонтния и експлоатационния персонал на станцията.

И други.